Sekce syntetických léčiv a Sekce farmaceutické kontroly a bioanalytiky ČFS pořádala v pořadí již 45. konferenci „Syntéza a analýza léčiv“. Toto tradiční setkání českých a slovenských farmaceutických chemiků a analytiků se konalo ve dnech 22. až 24. června 2016 v Hradci Králové, ve zrekonstruovaných prostorách Farmaceutické fakulty UK. Konferenci zahájili a na devadesát účastníků přivítali děkan hradecké fakulty doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D. a prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D., předseda organizačního výboru konference. Odborný program otevřel doc. Ing. Stanislav Rádl, CSc. ze Zentivy, k.s., zajímavou plenární přednáškou „Jsou generická léčiva pouhými plagiáty originálních léčiv?“. Farmaceuticko-analytické tématice byla věnována plenární přednáška doc. RNDr. Petera Mikuše, Ph.D. z bratislavské Farmaceutické fakulty „Inovatívne analytické prístupy pre chirálne biologicky aktívne látky vo farmaceuticky významných systémech“. Po skončení odborné části následoval welcome drink v prostorách Zahrady léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK.
Čtvrteční dopolední program byl zahájen připomínkou vědeckých úspěchů prof. PharmDr. Alexandra Hrabálka, CSc. Plenární přednášku na téma „Modely lipidové kožní bariéry“ přednesla doc. PharmDr. Kateřina Vávrová, Ph.D. z Farmaceutické fakulty v Hradci Králové. Další plenární přednáškou pokračoval PharmDr. Jan Zitko, Ph.D. rovněž z hradecké fakulty na téma „Recent research on molecular targets of antimycobacterial pyrazinamide and p-aminosalicylic acid: implications for design of potential antituberculars“. Následovala odpolední návštěva hospitalu Kuks, kde se v nově zrestaurovaném prostředí refektáře konala plenární přednáška RNDr. Václava Čeřovského, CSc. z AV ČR na téma „Antimikrobiální peptidy“. Následoval koncert pěveckého sdružení Cantus Jaroměř v kapli hospitalu a prohlídka Českého farmaceutického muzea, účelového zařízení Farmaceutické fakulty UK. Večer byl zakončen zaslouženým občerstvením v restauraci Baroque v obci Kuks.
Páteční program byl zahájen plenárními přednáškami Mgr. Radima Nencky, Ph.D. z AV ČR s názvem „Phosphatidylinositol 4-Kinase IIIb Inhibitors as Broad Spectrum Antiviral Agents“ a doc. Ing. Jiřího Dohnala, CSc. z Farmaceutické fakulty VFU Brno na aktuální téma „Padělky léčiv“.
Účastníci konference vyslechli a diskutovali celkem 23 přednášek převážně mladých vědeckých pracovníků. Součástí konference byla i posterová sekce, která prezentovala více než padesát plakátových sdělení pracovníků z hradecké, brněnské a bratislavské farmaceutické fakulty, dále se účastnili chemici z pardubické a hradecké univerzity. Program konference, fotogalerii a abstrakty všech sdělení lze prohlédnout či stáhnout na stránkách konference (http://www.faf.cuni.cz/SAL2016/). Konference přispěla k prohloubení spolupráce nejen mezi učiteli a vědci, ale také mezi všemi zúčastněnými institucemi. Poděkování patří organizačnímu výboru a vedení Farmaceutické fakulty UK, a sponzorům konference ChromSpec, Labicom, Chromservis, Donau Lab Prague, Analytica a Merck. V roce 2017 budou další konferenci „Syntéza a analýza léčiv“ pořádat kolegové z Farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.
prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D.