Úspěšně proběhl XXVI. ročník Sympozia klinické farmacie René Macha

Datum vydání: 05.12.2024

Sympozium

Ve dnech 22.–23. listopadu 2024 proběhl XXVI. ročník Sympozia klinické farmacie René Macha, pořádaného každoročně Katedrou sociální a klinické farmacie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové (FaF UK) a Sekcí klinické farmacie České farmaceutické společnosti (ČFS) České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Minulý rok se při výročním 25. ročníku sympozia účastníci nostalgicky rozloučili s tradičními prostory mikulovského zámku, aby se letos mohlo setkání vůbec poprvé přesunout do kongresového Hotelu Galant Mikulov. Přestože se stejně jako předešlý rok svým počasím připomněla přicházející zima, sešli se farmaceuti a ostatní zdravotníci z České republiky a Slovenska, aby diskutovali o aktuálních tématech ve farmakoterapii, tentokrát dominantně se zaměřením na revmatická a neurologická onemocnění.

Sympozium tradičně otevřely bloky e-DRBY I, II (interaktivní řešení lékových problémů). Účastníci měli možnost se aktivně zapojit do programu hlasováním pomocí mobilních telefonů a sdílet tak své zkušenosti s odborníky, kteří prezentovali aktuální případy z vlastní klinické praxe. Letošní ročník přinesl témata jako např. dávkování vorikonazolu v pediatrii, antiagregační a hypolipidemická léčba u imunosuprimovaných pacientů, používání lithia či podávání amfotericinu B při mukormykóze. Každou přednášku doplnila živá diskuze, která umožnila účastníkům probrat některé další zajímavé aspekty kazuistik a sdílet své názory.

Slavnostní zahájení uvedl předseda programového a organizačního výboru doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D., který přivítal čestné hosty a účastníky akce. Úvodní zdravici pronesl předseda ČFS ČLS JEP prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D., který zmínil činnosti ČFS jako je např. podpora vzdělávání studentů v rámci grantů umožňujících jim účast na odborných akcích. Dále připomenul časopis Česká a slovenská farmacie, který vznikl spojením původního periodika ČFS a Slovenské farmaceutické společnosti (SFS) s časopisem Farmacie pro praxi. Hosté, doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., děkan FaF UK, PharmDr. Martin Doseděl, Ph.D., předseda výboru Sekce klinické farmacie ČFS ČLS JEP, PharmDr. Tünde Ambrus, Ph.D., proděkanka pro studium Farmaceutické fakulty Masarykovy univerzity, Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, PharmDr. Anna Oleárová, Ph.D., MPH, MBA, LL.M., předsedkyně Sekce klinickej farmácie SFS Slovenskej lekárskej spoločnosti, v rámci svých vstupů vyjádřili podporu konané akci. Shodně ocenili příležitost k mezioborovému setkání farmaceutů působících v praktickém nebo nemocničním lékárenství, či poskytujících klinicko-farmaceutickou péči v Česku i na Slovensku. Součástí zahájení byla také vzpomínka doc. PharmDr. Josefa Malého, Ph.D., a prof. RNDr. Jiřího Vlčka, CSc., na náhle zesnulého PharmDr. Petra Červeného, Ph.D., který byl velmi úspěšným absolventem doktorského studia na Katedře sociální a klinické farmacie FaF UK, také byl dlouholetým lektorem interaktivních dispenzačních seminářů. Vedle farmacie vynikal svými kresbami.

Páteční odpoledne se neslo v duchu mezioborové spolupráce. Odborníci diskutovali o používání kortikosteroidů v endokrinologii a revmatologii, léčbě osteoartrózy či komplexní terapii psoriázy z pohledu revmatologa nebo dermatologa. Nově se odpolední program rozdělil na dvě části a účastníci se mohli zúčastnit přednášek zaměřených na novinky v léčbě obezity, diabetu mellitu nebo se seznámit s dostupnými nástroji na podporu optimalizace farmakoterapie jako jsou vyhodnocování maximální denní dávky či terapeutické monitorování léčiv. Odborný program doplnily tematické panelové diskuze, které poskytly prostor pro související úvahy a bohatou výměnu zkušeností mezi přítomnými odborníky.

Během celého sympozia byly ke shlédnutí postery a u vybraných sdělení si mohli účastníci vyslechnout ústní sdělení představující aktuální vědecko-výzkumné výsledky v oblasti klinické a sociální farmacie nebo farmaceutické péče. V závěru sympozia byla nejlepším ústním posterovým sdělením odbornou komisí vyhodnocena práce Mgr. Kateřiny Zykové s názvem „Hodnocení vlivu parametrů sarkopenie na plazmatické hladiny přímých perorálních antikoagulancií aneb na co si dát pozor – pilotní studie, zatímco ocenění za nejlepší poster získal Mgr. Ondřej Tesař s prací „Bezpečnost injekčních lékových forem z hlediska způsobu jejich přípravy a podání sestrami v nemocnicích: přehled literatury“, oba působící na Katedře sociální a klinické farmacie FaF UK.

Sobotní program se nesl v duchu terapie neurologických onemocnění od Parkinsonovy choroby přes bolesti hlavy až po roztroušenou sklerózu. Vedle nich byla přítomným také představena činnost Lékového informačního centra FaF UK, které letos oslavilo 30 let od svého vzniku, a Fakultní nemocnice Hradec Králové.

workshop

Po skončení hlavního programu zájemci navštívili workshopy vhodné pro klinické farmaceuty i farmaceuty působící v lékárně. Workshopy byly zaměřené na témata jako dávkování vankomycinu v klinické praxi, práce s informacemi o léčivech u těhotných a kojících žen či pomůcky pro pacienty s diabetem mellitem. Tyto workshopy umožnily účastníkům rozšířit své znalosti a diskutovat konkrétní kazuistiky z praxe.

Závěrem lze říci, že letošní ročník Sympozia klinické farmacie René Macha byl, i přes konání v nových, netradičních prostorách, opět důstojný a velice úspěšný. Organizátorům se podařilo vytvořit přátelskou atmosféru, která přispěla k bohaté výměně zkušeností a odborných znalostí. Velký dík patří všem přednášejícím, autorům posterů, vedoucím workshopů a partnerům, bez jejichž podpory by tato akce nebyla možná. Srdečné poděkování patří také účastníkům, kteří svou přítomností přispěli k úspěchu letošního ročníku.

Tímto bychom Vás rády za programový a organizační výbor pozvaly na XXVII. ročník sympozia, který se uskuteční ve dnech 21. a 22. 11. 2025 opět v Hotelu Galant Mikulov! Příští rok se můžeme těšit na téma „Terapie gynekologických a urogenitálních onemocnění a novinky v terapii renálních, očních a interních onemocnění“.

prof-Dolezalcestni-hoste_dr-Olearova-prof-Dolezal-dr-Krebs-doc-Roh-dr-Ambrusdiskuzediskuze-v-kuloarechdiskuze-v-kuolarechdoc-Balazdoc-Balaz1doc-Gabalecdoc-Rohdoc-Soukupdr-Flekacdr-Krebsdr-Maladr-Olejarovadr-Proseckydr-TegzovaFoyerneformalni-diskuzeneformalni-diskuze1nejlepsi-posternejlepsi-ustni-posterove-sdelenipanelova-diskuze_doc-Soukup-dr-Olejarova-dr-Dosedel-doc-Gabalec-doc-Maly-dr-Simunkova2panelova-diskuze_dr-Fojtik-dr-Jansova-dr-Jandova-prof-Vlcek-Mgr-Voderkova-doc-Soukuppanelova-diskuze_dr-Kultan-dr-Domecky-prof-Vlcek-dr-Marecek-dr-Malaposterove-prezentace_diskuzeprof-Vlcekworkshop_doc-Soukupzakonceni-sympozia-a-pozvani-na-rok-2025_dr-Dosedel-doc-Maly

 

Text: Mgr. Eliška Mašková, PharmDr. Tereza Hendrychová, Ph.D.
Fotografie: Mgr. Daniel Kamenár