Za docentem Jiřím Portychem (2. 4. 1935 – 4. 5. 2024)

Datum vydání: 22.05.2024

4. května 2024 nás zastihla smutná zpráva – ve věku 89 let nás navždy opustil bývalý dlouholetý vedoucí Katedry lékárenství IPVZ, ředitel SÚKL a kolega z Nemocniční lékárny Fakultní nemocnice v Motole, pan doc. RNDr. Jiří Portych, CSc.

Doc. Portych svou profesní cestu započal v Nemocniční lékárně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Po zřízení Katedry farmacie na tehdejším Ústavu doškolování lékařů (ÚDL, předchůdce dnešního Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví) zde zahájil svou pedagogickou kariéru v oblasti postgraduálního vzdělávání farmaceutů v roli odborného asistenta, po sametové revoluci se stal na IPVZ vedoucím Katedry lékárenství (1990-2007), a na výuce se zde podílel ještě několik dalších let. Profesní vášní a hlavní specializací byla pro pana docenta kontrola léčiv a aktivity spojené s lékopisem. Během svého působení na postu ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (1991-1993) zde modernizoval lékopisné oddělení. Od roku 1991 byl předsedou Lékopisné komise Ministerstva zdravotnictví. Jako předseda národní delegace ČR u Evropské lékopisné komise Rady Evropy ve Štrasburku se zasloužil o pozorovatelský statut ČR při Evropské lékopisné komisi, modernizaci a harmonizaci Českého lékopisu s texty Evropského lékopisu (v podobě Českého lékopisu 1997) a později o přistoupení České republiky k Úmluvě o vypracování Evropského lékopisu a plnoprávnému členství ČR v Evropské lékopisné komisi. Poté řídil práce na několika následujících vydáních Českého lékopisu.

Jiří Portych získal titul doktora přírodních věd na Farmaceutické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, v roce 1976 mu byla udělena hodnost kandidáta věd a v roce 1988 se habilitoval v oboru farmaceutická chemie. Byl autorem monografií v oboru kontroly léčiv, odborných článků např. z oblasti chromatografie, pulsní polarografie, chelatometrie, či organizace specializačního vzdělávání.

Doc. Portych věnoval celý profesní život pedagogické práci; krom působení na IPVZ se věnoval také výuce celých generací farmaceutických laborantek a laborantů, a později farmaceutických asistentek a asistentů, na SZŠ, resp. VOŠ. Více než dvě dekády pracoval na částečný úvazek také na Oddělení kontroly léčiv a přípravy laboratorních diagnostik Nemocniční lékárny FN Motol, kde zavedl řadu moderních metod do vstupní, mezioperační a výstupní kontroly zde připravovaných léčiv a vedl zde odborné stáže. Řada kolegů si ho jistě bude pamatovat jako význačnou osobnost spojenou s Českým lékopisem, učitele a zkoušejícího. My, kdo jsme měli tu čest a štěstí se s panem docentem poznat blíže, si ho navíc budeme pamatovat jako velmi vstřícného a sečtělého profesionála s hlubokými znalostmi nejen z oblasti farmacie, ale především jako velmi milého a laskavého člověka.

Čest jeho památce!

PharmDr. Petr Horák s přispěním paní Ilony Vrchotové a PharmDr. Marcely Pancové